Dotacje na eksport 2014-2020 rozwiną działalność firm z sektora MŚP!

dotacje na eksport

Dotacje na eksport otworzą nowy rozdział dla Twojej firmy

Witamy na naszym Serwisie po długiej przerwie. Chcemy dziś poinformować, że nareszcie programy pomocowe, które przewidują wsparcie finansowe dla eksporterów z sektora MŚP, powoli się rozkręcają. Z jednej strony następuje to stosunkowo późno, bo mamy już drugą połowę 2015 roku, a  nowa perspektywa 2014-2020 trwa już ponad półtorej roku. Jednak cierpliwość przedsiębiorców już zostaje nagradzana. W skali kraju można wyróżnić region, gdzie niedawno odbył się pierwszy nabór na dofinansowanie działań eksportowych. Już niebawem będą ruszać zapewne nabory w innych regionach. Programy będą różnić się nazwą oraz terminami aplikacji, jednak ich idea będzie ta sama – wsparcie eksportu firm z  sektora MŚP. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy zaczynają eksport oraz tych, którzy prowadzą już sprzedaż na rynkach zagranicznych, jednak stanowi ona niewielki udział w  przychodach firmy  a działania na rynkach zagranicznych mają być zintensyfikowane.

O dofinansowanie na rozwój eksportu można aplikować w ramach ogólnokrajowego programu PO IR 2014-2020. Jest to Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Także w ramach PO PW 2014-2020.  Jest to Program Operacyjny Polska Wschodnia na lata 2014-2020, który umożliwia aplikowanie przedsiębiorcom m. in.  z  województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, które współtworzą makroregion Polska Wschodnia, mający swój program unijny. Uzyskanie unijnych dotacji na eksport będzie możliwe także w  Regionalnych Programach Operacyjnych np. w województwie małopolskim w ramach MRPO 2014-2020

Dotacje na eksport umożliwią sfinansowanie działań niezbędnych do tego celu. Można do nich zaliczyć np. targi, misje gospodarcze, usługi doradcze, działania promocyjne i marketingowe. Działanie te nie są dobrane przypadkowo. Ich umiejętne połączenie, wsparte na dodatek merytorycznym Planem Rozwoju Eksportu, pozwolą prowadzić sprzedaż na rynki zagraniczne, rozwinąć biznes i zyskać korzyści płynące z eksportu.

Zachęcamy Państwa do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z dotacjami unijnymi na eksport.