Eksport do Danii – stabilny rynek dla wymagających

Eksport do Danii

Dania to mały kraj dużych możliwości eksportowych dla polskich MŚP

Jednym z ważnych elementów opracowania Planu rozwoju eksportu jest wytypowanie na drodze analizy oraz zarekomendowanie rynków docelowych, na których firma rozpocznie swoją działalność eksportową. W momencie zlecenia wykonania planu rozwoju eksportu, trzeba zadeklarować rynki, które firma chce wziąć pod uwagę w analizie. Oczywiście firma może liczyć w tym zakresie na wsparcie doradcze firmy specjalizującej się w zagadnieniach eksportowych, której zostało zlecone opracowanie Planu rozwoju eksportu. Mimo to warto w perspektywie planowania rozpoczęcia działań eksportowych czytać o różnych rynkach zagranicznych, aby przedsiębiorca sam też wysunął pewne sugestie. Także przemawia za tym wymiar czysto praktyczny.

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić Danię, jako jeden z potencjalnych planowanych rynków docelowych. Eksport do Danii być może nie okazać się dobrym wyborem dla każdego przedsiębiorcy, niemniej jednak warto o nim poczytać, jak i o innych rynkach, aby wstępnie wytypować ewentualne kraje do rozpatrzenia w Planie rozwoju eksportu.

Przypominając, warto zlecić opracowanie Planu rozwoju eksportu zewnętrznej firmie doradczej, ponieważ można pozyskać dotacje na internacjonalizacje i dofinansowanie eksportu poprzez fundusze europejskie na Plan rozwoju eksportu oraz wdrożenie uzasadnionych w nim działań eksportowych:

Eksport do Danii

Informacje ogólne – Dania:

 • jest zlokalizowana w Europie Północnej i w większości leży na Półwyspie Jutlandzkim;
 • Jest krajem skandynawskim i główną częścią Królestwa Danii, które posiada dwa obszary zamorskie: Grenlandię oraz Wyspy Owcze;
 • jest to monarchia konstytucyjna;
 • stolicą jest Kopenhaga zlokalizowana na największej z duńskich wysp (Zelandia);
 • społeczeństwo liczy około 5,6 mln mieszkańców, przy czym 80% ludności zamieszkuje obszary miejskie;
 • językiem urzędowym jest język duński;
 • posiada jedną granicę lądową; na południu graniczy z Niemcami;
 • główne miasta, obok Kopenhagi, to: Odense, Aalborg;
 • najbardziej kluczowe dla duńskiej gospodarki jest sektor usług, który stanowi ponad 70% duńskiego PKB;
 • członek Unii Europejskiej, w którym obowiązuje waluta: duńska korona  (DKK);
 • w Kopenhadze swoja siedzibę ma duża liczba organizacji międzynarodowych;

Ten wpis odnośnie Danii ma charakter wstępu. Temat eksportu na rynek duński będzie kontynuowany już wkrótce. Zostanie scharakteryzowana duńska gospodarka oraz relacje handlowe z Polską (np. co eksportujemy) i inne.

Nasza firma specjalizuje się w planach rozwoju eksportu oraz innych usługach doradczych w zakresie eksportu, a także organizacji misji na rynki zagraniczne. Zapraszamy Państwa do kontaktu i współpracy.

Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu PromocjaEksportu.pl, gdzie będziemy informować m. in. o możliwościach pozyskania dotacji na działania eksportowe i planowanych naborach.

W przypadku pytań zachęcamy Państwa do kontaktu.